Zobacz cały wątek

Krzewy liściaste n wrzosowiska:

- Bażyna czarna
- Berberys brodawkowaty
- Berberys Thunbergia
- Bez koralowy
- Brzoza brodawkowata „Youngi”
- Brzoza karłowata
- Dereń kousa
- Dereń kwiecisty
- Hebe
- Hortensja bukietowa
- Hortensja ogrodowa
- Irga Hammera
- Janowiec barwierski
- Janowiec włosisty
- Klon japoński
- Klon palmowy
- Magnolia gwiaździsta i Soulange’a
- Mahonia pospolita
- Oczar pośredni
- Pięciornik krzewiasty
- Szczodrzeńce : położony, purpurowy, wczesny
- Trzmielina Fortune’a
- Wawrzynek główkowy
- Wierzba całolistna „Hakuro Nishiki”
- Wierzba iwa „Klimarnock”
- Wierzba oszczepowata „Wehrhahnii”
- Wierzba purpurowa „Pendula”
- Wierzba szwajcarska
- Żarnowiec miotlasty
Data: Nie 04 Sty 2009 14:03
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE.
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 546

 

Zobacz cały wątek

Ula mając tyle ziemi i taki piękny domek to nie mów mi że nie wiesz co chcesz mieć na swojej działce.
To wyzwanie dla wyobraźni.Iglaki ,krzewy i drzewa liściaste, byliny, róże, pnącza .Jeśli gleba odpowiednia to oczywiście drzewa i krzewy owocowe, nawet mały warzywnik na potrzeby własne no i oczywiście oczko wodne.Matko kochana taki areał to zawrót głowy.
Usiądź i rozplanuj to na papierze.Mnie na mojej drobinie (370 m) ten sposób się sprawdził.
Życzę powodzenia i zazdroszczę
PS poczytaj posty Amadyna jak z działki warzywnej zrobił małym nakładem finansowym działkę marzeń warto się na nim wzorować
Data: 05-07-2005, 21:13
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Uprawa roślin ozdobnych
Odpowiedzi: 35
Wyświetleń 1545
Jejku, ja nie mogę czytać, jak Wy tak o tych sekatorach, poskramianiu, przycinaniu... Ja niczego bardziej nie pragnę, jak żeby mi sie rozrastało nieprzytomnie! Czasem jakąś gałązkę przytnę - z bólem wielkim - w celach estetycznych. Ale moim zdaniem wszystko rośnie ZA WOLNO! Nawet samosiejek nie wycinam - bo szkoda... może drzewko wyrośnie

Nie przepadam za iglakami, moi faworyci to krzewy liściaste - kwitnące, pachnące, a przede wszystkim - rozłożyste! Tawułki, forsycje, pęcherznice... Leszczyny... Na imieniny dostałam od kolegów z firmy akację (robinię) włochatą, szczepioną na pniu, która kwitnie wielkimi różowymi gronami Wciąż jestem na etapie wsadzania i czekania

Chyba jednak Ewuniu to już parę lat minęło - bo moje jeszcze tak nie wyrosły... ja dopiero (już?) 3 lata tam mieszkam -a Ty? Policz!!

Zobacz cały wątek

Basiu masz rację - przepraszam Ciebie. Nie napisałaś nazwy marketu - dlaczego mi skojarzyło się to z Realem - nie wiem, może dlatego, że go nie lubię. Wracając do centrum ogrodniczego - mówię teraz o tym, do którego ja jeżdżę często - jest to olbrzymi teren - wyłącznie z towarami ogrodniczymi. Tam możesz Basiu kupić siatkę cynkową, powlekaną plastykiem i jaka tam jeszcze jest, różne wysokości, drzewa, krzewy iglaste i liściaste, kwiaty, nasiona, środki ochrony roślin, trutki, gotowe grile, budy dla psów, ogrodzenia z drewna, różne małe i duże narzędzia mechaniczne i elektryczne i nie wiem co jeszcze, bo wszystkiego jest naprawdę bardo dużo.
Data: 16-03-2005, 14:46
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Uprawa roślin ozdobnych
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń 836

Zobacz cały wątek

Witam .

Rzekotki mogą i do Ciebie przyjść pod warunkiem, że masz dużo krzewów i bylin w ogrodzie no i oczywiscie muszą gdzies w okolicy wystepować .

Na działce posadziłem juz kilkadziesiąt różnego rodzaju roślin - przede wszystkim są to różnego rodzaju krzewy liściaste, na których lubią siadać ważki i wygrzewają sie rzekotki. Pod nimi udało mi się także spotkać młode traszki .

Rybek w oczku nie mam .
Poprostu nie wystepują w takich zbiornikach na wolności (a chcę żeby oczko było podobne do naturalnego stawu) pozatym uniemożliwiają rozwój larw, kijanek i płazów które juz przybyły .
Jeszcze nie dawno widziałem kijanki i larwy ważek - wszystko wskazuje na to, że zimują w oczku .
Pozdrawiam
Data: 2007-01-18, 09:56
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Galeria zdjęć oczek wodnych
Odpowiedzi: 156
Wyświetleń 14875

Zobacz cały wątek

Na wietrznych terenach na sam początek ploty panelowe to dobre rozwiązanie, ale trzeba posadzić przed nimi od strony wiejących wiatrów jeśli jest miejsce krzewy osłabiające siłę wiatru.Dobre są sosny, świerki , jodły jako wyższe drzewa i gęste krzewy liściaste i iglaste np.cisy jako niższe.Za zbyt szczelna zaporą tworzy się 'wir' i mimo, ze jest plot mamy wrażenie, ze dalej wieje niewiadomo skąd.Miejsce wietrzne zawsze już takie będzie, jeśli nie ma w pobliżu budynków, lasu.Trzeba robić różne zasłony, np. ze stosów drewna, wygląda to bardzo naturalnie, postawić domek gospodarczy, albo szklarenkę i tak to ' ustawić' by trochę przysłonić jakiś fragment działki.Inna rzecz, ze wiatry w ostatnich latach związane chyba ze zmianami w klimacie mają znacznie większa siłę i częściej występują niż kiedyś.
Data: Sro 21 Sty 2009 10:30
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE.
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 499

Zobacz cały wątek

Cytat: Aniu, miło mi służyć doświadczeniem i życzę powodzenia. Krzewy bardzo łatwo się ukorzeniają, szczególnie liściaste, a ile potem radości jak się podziwia własnoręcznie wyhodowaną roślinkę.
Ukorzenionymi roślinkami chętnie się z Tobą podzielę i nie tylkoStrasznie, strasznie się cieszę U mnie wszystko co rośnie się przyda. Zrewanżować będę się mogła na pewno wrzosami, a czy czymś innym to nie wiem, bo dopiero pierwszy sezon będą się rozrastały. Wiosną się przypomnę jeśli można. Kiedy robisz w ogrodzie porządki?
Data: Sro 14 Sty 2009 10:09
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 1564
Wyświetleń 35663

Zobacz cały wątek

Aniu, miło mi służyć doświadczeniem i życzę powodzenia. Krzewy bardzo łatwo się ukorzeniają, szczególnie liściaste, a ile potem radości jak się podziwia własnoręcznie wyhodowaną roślinkę.
Ukorzenionymi roślinkami chętnie się z Tobą podzielę i nie tylko

Zosiu, zakupy robię w agrosadach i szkółkach ogrodowych, których w Sączu sporo i są dość dobrze zaopatrzone. Lubie widzieć co kupuję

Irenko, jak tylko bukszpan dwukolorowy się ukorzeni, to będzie dla Ciebie - zapisałam

Małgosiu, dziękuję za odwiedziny mojego ogrodu i miłe słowa
Data: Pon 12 Sty 2009 22:07
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 1564
Wyświetleń 35663

Zobacz cały wątek

Zerknij tutaj:
-
-
-
-
-
-
-
-

Ach ta nasza wyszukiwarka, takie ciekawe rzeczy można w niej znaleźć, a tak bardzo nikt w niej nie szuka

A do cienia jest całe mnóstwo roślin, nie napisałaś jednak jaką masz tam ziemię, strony świata, czy to cień pod drzewami, czy z północnej strony niskiego domku, jaką masz tam wilgotność, jakie możliwości podlewania itd. itp. I najważniejsze - o jakie rośliny ci chodzi, krzewy, liściaste, czy iglaste, drzewa, czy pnącza, a może wodne?

Nie da się wypisać całej listy wszystkich roślin znoszących cień i półcień, takie rzeczy to tylko w książkach, a i to na pewno nie będzie pełna lista. Przeczytaj podane wątki, daj nam więcej szczegółów i zapytaj bardziej konkretnie.
Data: Wto 10 Lut 2009 23:25
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE.
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 189

Zobacz cały wątek

Dzięki za uznanie orientuje się ktoś ile kosztuje tona piaskowca? na innej działce szykują się ze dwie tony kamieni, więc pagórek, albo będzie szerszy, albo wyższy Byłem niedawno w Białce tatrzańskiej gdzie było mnóstwo jaszczurek i trochę sie będę wzorował na tamtych okolicach, więc:
- najwięcej jaszczurek było tam pod krzewami i w starych korzeniach drzew na pełnym Słońcu. Mniej było między kamieniami, dlatego teraz będę się najbardziej starał o drewno.
- Krzewy liściaste już mam, muszę trochę poczekać aż podrosną.
- Luźna gleba do składania jaj już jest - dzisiaj dowiozłem, więc to załatwione. jednak muszę jeszcze trochę tego przywieź, bo jaszczurka jeszcze się nie spodoba i będzie problem.
- Widne zarośla - to będzie trudno, bo każą mi odchwaszczać.
- Murawa do łapania koników polnych - to załatwione, a latem jest tyle koników polnych, że będą najedzone do syta.
- skraj lasu - i tu problem, bo skraj sadu to nie to samo. Miałem sadzić lasek brzozowy na północ od pagórka, ale przez oczyszczalnie przydomowa nie mogłem tego zrobić mam nadzieje, że skraj sadu im wystarczy.
Pozostaje mi czekać aż coś się pojawi. W polach widziałem jaszczurkę, więc to dobry znak.
Szukałem w googlach grafika zdjęć zwinek i wywnioskowałem, że często wygrzewają się na sianie -to tez jakoś wkomponuje.
Data: 2008-04-30, 21:10
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Inne
Odpowiedzi: 53
Wyświetleń 2440
Witam wszystkich nowych forumowiczów których jeszcze nie witałam. Czytam tak sobie o "wspaniałych " wyczynach waszych leonków. Jeszce półtora roku temu nie wiedziałam co to są psie demolki. Fakt że przy pierwszym miocie osiem zimowych szczeniaków zrównało mi z ziemią wszystkie krzewy liściaste, to nic, bo na wiosnę odbiły mi jak szalone i nawet byłam im wdzięczna bo samej zawsze mi szkoda było ciąć. Arsa zaraz kończy osiem lat i nie przypominam sobie żadnych zniszczeń. Jak była mała przewracaliśmy się o jej zabawki ale nasze rzeczy pozostały nienaruszone. Jej córki raz tylko zostawione same w mieszkaniu stwierdziły, że im się nudzi i postanowiły nauczyć się czytać. Wybrały sobie kolorową prasę bo i obazki do oglądania. Jak weszłam do domu to w przedpokoju była 10-cio centymetrowa warstwa gazet pociętych jak przez profesjonalną niszczarkę, a moje sunie siedziały z najbardziej niewinnymi minkami. Natomiast o Lobusiu można by całą powieść napisać -poczynając od wykładziny na podłodze, foteli drewnianych ,dywanów,butów, drzewek i innych. Ma półtora roku i tylko patrzy co by można było jeszcze skonsumować- mimo zabawek, wielkich kości, szmat , kloców drewna. I najgorsze. że wie że zrobił żle . Wystarczy podnieść zniszczoną rzecz do góry ,a ma się z leosia aniołka, jakby mógł to by fruwał i machał skrzydełkami, żeby się przypodobać.

Zobacz cały wątek

Ja powiem tylko taką radę, żebyś nie sadziła w prostej linii kilkudziesięciu takich samych roślin, jeżeli masz miejsce, to może to trochę urozmaicisz? Dobierz kilka kontrastujących kolorem (np. złotych lub niebieskich), kilka o innym pokroju (np. kuliste, stożkowe lub nieregularne jak np. kosodrzewina). Z przodu tej zasłony z zimozielonych iglaków możesz dodać rododendrony, azalie, niższe iglaki jak jałowiec pośredni, krzewy liściaste, żeby były jakieś zmiany sezonowe (berberys, pęcherznica, tawuły, forsycje, hortensje). Całkiem z przodu miniaturowe krzewinki i byliny (płożące jałowce, trzmielina, funkie, wrzosy i wrzośce).

Ja u siebie stoję przed takim samym problemem - postanowiłam podzielić długość ogrodzenia (60m) na części i je rozmaicie zaaranżować. Będzie kawałek z podwyższoną cienistą rabatą (hortensja pnąca, jałowce pośrednie, różaneczniki), kawałek z iglakami i liściastymi - mix (a z przodu przy nim tak, jak Ci poradziłam wyzej), kawałek z żywopłotem z grabu, kawałek z winobluszczem i kawałek z malinami przy warzywniku
Data: Pią Mar 28, 2008 9:40 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Drzewa i krzewy ozdobne
Odpowiedzi: 143
Wyświetleń 2214

Zobacz cały wątek

Na dzień dzisiejszy w promocji mamy sporo materiału:

Od września:

– iglaki żywopłotowe kopane z gruntu – thuje, świerki
– jałowce płożące
– świerki karłowe

Od października:

– rośliny liściaste żywopłotowe kopane z gruntu: berberysy, tawuły, derenie, mahonia i inne krzewy liściaste

Oraz:

Młodzież po cenach promocyjnych

Drzewa i krzewy iglaste

- Cyprysik L. „Ellwoodii” – sadzonki 3 letnie, grunt – 1.20 zł
- Jałowiec łuskowaty Meyera – sadzonki 4 letnie, grunt – 2,00 zł
- Świerk kłujący siny – sadzonki 3 letnie, grunt – 0.90 zł
-sadzonki 4 letnie, grunt – 1.00 zł
- Sosna żółta – sadzonki 3 letnie, grunt – 1.00 zł
- Sosna czarna (austryjacka)- sadzonki 3 letnie, grunt – 0.80 zł
- - sadzonki 4 letnie, grunt – 1.00 zł
- Daglezja sina – sadzonki 3 letnie, grunt – 10
- - sadzonki 4 letnie, grunt – 1.50
- Thuja „Ericoides” – sadzonki 3 letnie, grunt – 1.20 zł
- Thuja „Rheingold” – sadzonki 3 letnie, grunt – 1.20 zł
- Thuja „Lutea” – sadzonki 3 letnie, pojemnik – 2.20 zł

Krzewy liściaste

- Bukszpan wieczniezielony – sadzonki 3 letnie, grunt – 2 zł
- Pigwowiec japoński – sadzonki 4 letnie, grunt – 1.00 zł
- Berberys Thunberga purpurowy – sadzonki 3 letnie, grunt – 0.50 zł
Data: Pon Wrz 03, 2007 6:33 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Aktualności
Wyświetleń 2966

Zobacz cały wątek

Witam wszystkich nowych forumowiczów których jeszcze nie witałam. Czytam tak sobie o "wspaniałych " wyczynach waszych leonków. Jeszce półtora roku temu nie wiedziałam co to są psie demolki. Fakt że przy pierwszym miocie osiem zimowych szczeniaków zrównało mi z ziemią wszystkie krzewy liściaste, to nic, bo na wiosnę odbiły mi jak szalone i nawet byłam im wdzięczna bo samej zawsze mi szkoda było ciąć. Arsa zaraz kończy osiem lat i nie przypominam sobie żadnych zniszczeń. Jak była mała przewracaliśmy się o jej zabawki ale nasze rzeczy pozostały nienaruszone. Jej córki raz tylko zostawione same w mieszkaniu stwierdziły, że im się nudzi i postanowiły nauczyć się czytać. Wybrały sobie kolorową prasę bo i obazki do oglądania. Jak weszłam do domu to w przedpokoju była 10-cio centymetrowa warstwa gazet pociętych jak przez profesjonalną niszczarkę, a moje sunie siedziały z najbardziej niewinnymi minkami. Natomiast o Lobusiu można by całą powieść napisać -poczynając od wykładziny na podłodze, foteli drewnianych ,dywanów,butów, drzewek i innych. Ma półtora roku i tylko patrzy co by można było jeszcze skonsumować- mimo zabawek, wielkich kości, szmat , kloców drewna. I najgorsze. że wie że zrobił żle . Wystarczy podnieść zniszczoną rzecz do góry ,a ma się z leosia aniołka, jakby mógł to by fruwał i machał skrzydełkami, żeby się przypodobać.
Data: 2008-11-03, 11:25
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Przedstawmy się
Odpowiedzi: 550
Wyświetleń 16684

Zobacz cały wątek

Cytat: A to się jeszcze może zapytam odnośnie drzew i krzewów
Wszystkie masz bardzo ładne a posiadasz jakieś szczególne które
Ci się najbardziej podobają albo są rzadko spotykane


Co do drzew - uwielbiam jodły kalifornijskie i mam ich 2 szt. Jest sporo świerczków i jedną jodłę kaukaską, 2 szt. świerka Hoopsi, kilka świerków serbskich, które posadziłam na tyłach działki, ale wszystkie jeszcze małe. Marzy mi się ładne liściaste drzewo, które mocno się ukorzenia i nie zwali się na dom w razie wichur Jakie polecicie? Osobiście kocham brzozy, ale grabienie lisci z brzozy to po prostu horror Może lipa?
Krzewy - najwięcej mam cisów, tui danica i bukszpanów, bo z nich tworzę zielone obwódki i żywopłoty, ale są też inne, które lubię - jałowiec Arnold, Blue Carpet, świerk biały Conica, świerk Daisy White, cyprysik Variegata, chyba 4 krzewuszki Nana Variegata (uwielbiam je), krzewuszka Candida (moja ulubiona), pięciorniki, piwonia krzewiasta, wisienka piłkowana (jest śliczniusia, ale nie mam fotek), 2 perukowce, 3 budleje (każda inna), lilaki 2szt. Krasawica Moskwy, 1 szt. pełnego różowo-fioletowego bez nazwy, 1szt. ciemnofioletowego o grubych wiechach - również bez nazwy. Mniej więcej takie mam roślinki (pewnie o niektórych zapomniałam). Nie umiem wskazać wyjątkowo ulubionych - wszystkie kocham, bo tworzą cudowne kompozycje w swoim towarzystwie . Polubiłam nawet moje rosochate ogrodzenie, które otacza działkę od strony sadu Ja w ogóle jestem baaardzo roślinkowa, bo odziedziczyłam tę zarazę po tacie
Data: Czw 29 Sty 2009 12:18
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 215
Wyświetleń 3867

Zobacz cały wątek

a) zwierzeta: lis polarny, pizmowol. Przystosowanie gruba siersc, biale ubarwienie lisa, owlosione poduszki stop lisa.
rosliny: mchy, porosty, trawa i niewielkie krzewy, przystosowania: niewygorwane wymagania wzgledem wody, duze zdolnosci magazynujace wode

b)zwierzeta: niedźwiedź, jeleń, sobol, gronostaj, wiewiórka: przystosowanie: gruba siersc, ubarwienie siersci, u drapieznikow silne kly i pazury

rosliny: świerki, modrzewie, jodły, sosny i limby oraz drzewa liściaste – brzozy, topole, osiki, olszyny i wierzby. Przystosowanie: rozwarte korony zbierajace promienie swietlne, dobrze rozwiniete systemy korzeniowe

c) łasice, borsuki, sarny, dziki. Przystosowania, podobne jak u zwierzat zyjacych w tajdze.

buki, dęby, sosny. Przystosowania, podobne jak u roslin rosnacych w tajdze, zrzucanie lisci na zime.

d)
daniele, kozice, koziorożce, przystosowania podobne jak u zwierzat zyjacych w umiarkowanym klimacie, koziorozce: racice pomagajace w przebywaniu w gorskich terenach.

cedr, dąb, sosna, cyprys, makia, oliwki: Liście drzew i krzewów są skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde, dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody,

e) bizony, dzikie konie, kangury, susly, sepy: duza tolerancja na zmiany temperatury, gruba siersc.

akacje, baobaby, trawy, porosty, mchy, sukulenty: male zapotrzebowanie na wode i skladniki odzywcze, gromadzenie wody w lodygach.

f) gryzonie, jaszczurki, antylopy, dzikie koty, wielblad: duza wytrzymalosc, gruba siersc, gromadzenie tluszczu i skladnikow odzywczych

Sklerofity, sukulenty: bardzo silnie rozwinete systemy korzeniowe, gromadzenie wody w lodygach, zrzucanie lisci, grube liscie
Data: Nie Mar 16, 2008 15:38
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Biologia na lekcjach w szkole
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 607

Zobacz cały wątek

Geniu, Grażynko,Zyto będą i moje tulipany i lilie he he .

ZAPRASZAM!

Moja ulubiona piętnastka:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Grażynko [/size]pozwolisz że na Twoje pytanie odpowiem trochę później ok?

Pani Kasiu tutaj są linki o które Pani pytała:

Kamienny ogród grigori24 - 2009r. - OGR

Moje Miasto POZNAŃ - FOTO

Makrofotografia

Zapraszam na blubry - Grigori24

Świątecznie przybrana choinka w naszym domu i ogrodzie.

Kamienny ogród Grzesia - grigori24 - 2008r

Kradzieże iglaków - Spawanie

Nasze najpiękniejsze krzewy liściaste

Kamienny ogród Grzesia - grigori24 - 2007r

Mikoryza , kto stosuje w ogrodzie ?

W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje
Data: Pią 09 Sty 2009 16:22
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 374
Wyświetleń 7414

Zobacz cały wątek

Cytat: Co w takim razie zrobić, by zmniejszyć jak do minimum ilość starej ziemi nie narażając drzewka na uschnięcie.Wszytko zależy od umiejętności, kondycji rośliny i szczęścia, które bierze się również z kondycji rośliny, ale czynników których nie jesteśmy w stanie określić. Korzenie można wypłukać pod wodą. Jest to mniej inwazyjna metoda i nie naraża drzewo na szok jakim jest cięcie/rwanie korzeni przy rozczesywaniu. Rośliny liściaste w dobrym stanie mogą przetrwać nawet całkowite wypłukanie ziemi z korzeni. Nawet dęby i irgi (uważane przez niektórych za kapryśne krzewy) są w stenie przeżyć taki zabieg, ale jak napisałem nie jest to regułą. W obecnej ziemi drzewo zejdzie prędzej czy później, ponieważ jego pielęgnacja, a raczej zabiegi utrzymujące go przy życiu, będące w zasadzie stałą reanimacją, kiedyś nie wystarczą. Do rozpoczęcia sezony przesadzania pozostał względny miesiąc-półtora, ale sensowniej będzie teraz opłukanie końcówek bryły i posadzenie rośliny w większy pojemnik i dobre jej przymocowanie do niego. Skoro już wyciągałeś roślinę z donicy to i tak naraziłeś ją na jakiś szwank więc chociaż to wykorzystaj. Twoja metoda podlewania spowodowała, że część starych korzeni znajdująca się bliżej pnia, które są w tej najstarszej i najbardziej zbitej ziemi, w jakiejś mierze padły i roślina teraz musi odbudować system korzeniowy. Innymi objawami (długie międzywęźla) bym się nie przejmował w tym momencie. W dodatku podlanie przez zanurzenie może teraz spowodować wspomniane już bagno, a co za tym idzie gnicie korzeni i dalsze zamieranie rośliny. Zwróć uwagę, że zieleń jest daleko od pnia, wewnątrz korony nie ma zieleni, co już powinno dać do myślenia.
Ziemia do bonsai jest dobrym rozwiązaniem jeśli jest połączona z jakimś kruszywem.

Roślina marnieje i ja bym nie czekał na wiosnę (poza tym nie ma ona zimowego przestoju, a jedynie przyhamowanie wzrostu) tylko zapewnił jej teraz jak najlepsze warunki-przyśpieszył ruszenie jej z zimowego przyhamowania (doświetlanie). Za jakieś dwa miesiące - jeśli nabierze siły! - możesz ponownie przesadzić z większą ingerencję w bryłę.
Data: 2009-01-24, 00:47
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Lecznica
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 214

Zobacz cały wątek

Krysiu zgadza się, dlatego od frontu, zawsze lepiej posadzić iglaki. Fakt trochę się przebarwiają, moje tuje 'Brabant' też, podobno 'szmaragdy' tak się nie przebarwiają, jakoś nie zwróciłem na to uwagi Jednak wiosną to krzewy liściaste wypierają te monotonne, iglakowe nasadzenia żywopłotowe, chyba, że są urozmaicone
Data: 2008-10-02, 21:51
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: ŻYWOPŁOTY i PNĄCZA
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 790

Zobacz cały wątek

Cytat: Tam możesz Basiu kupić siatkę cynkową, powlekaną plastykiem i jaka tam jeszcze jest, różne wysokości, drzewa, krzewy iglaste i liściaste, kwiaty, nasiona, środki ochrony roślin, trutki, gotowe grile, budy dla psów, ogrodzenia z drewna, różne małe i duże narzędzia mechaniczne i elektryczne i nie wiem co jeszcze, bo wszystkiego jest naprawdę bardo dużo.


To u nas Marysiu taki markiet nazywa się OBI. Też wszystko kupisz na działkę od A - Z.
Data: 16-03-2005, 18:08
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Uprawa roślin ozdobnych
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń 836

Zobacz cały wątek

Heh, moja mama sie dowiedziała że ten mój kaktusik to eukaliptus :]
Nic nie mówię, ale eukaliptus to wiecznie zielone drzewa i krzewy liściaste, a nie iglaste i z kaktusem wspólnego nic nie mają. Coś się Twojej mamusi musiało pomylić ...
Data: Wto 04 Lip, 2006 19:26
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Rośliny
Odpowiedzi: 53
Wyświetleń 21164

Zobacz cały wątek

Drzewa i krzewy liściaste

Brzoza pendula Youngii
Jarząb mączny

Buk purpurowy zwisły

Wajgela cudowna

Jaśminowiec wonny
Data: Nie 07 Gru 2008 15:40
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 909
Wyświetleń 48468

Zobacz cały wątek

Judyto, jestem pełna podziwu dla Twojej pracowitości

Ja z gałązek rozmnożyłam bardzo dużo krzewów iglastych, które rosną teraz w moim ogrodzie: tuje, jałowce, bukszpany, cisy, a także krzewy liściaste. Właściwie ukorzeniałam wszystko co mi wpadło w rękę
Zapomniałam wcześniej dodać, że przygotowane do ukorzenienia gałązki wkładam do ziemi w pozycji leżącej.
Data: Czw 01 Sty 2009 23:06
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 568
Wyświetleń 11540

Zobacz cały wątek

Jacku, krzewy bardzo łatwo się ukorzeniają, szczególnie liściaste, a ile potem radości jak się podziwia własnoręcznie wyhodowaną roślinkę. Ja od maj do września całymi dniami przebywam na działce i uwielbiam podlewać, dlatego może te moje zaszczepki tak łatwo się ukorzeniają.
Data: Pią 09 Sty 2009 17:47
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 1564
Wyświetleń 35663

Zobacz cały wątek

Bardzo wartościowe informacje o rodzaju Acer są w książe Drzewa i krzewy liściaste Włodzimierza Senety tom 1 A-B (str 49-157) wydanie z 1991r. Szkoda tylko, że PWN już jej nie wznawia i trzeba jej szukać po antykwariatach i na allegro
Data: Pon 10 Lis 2008 11:34
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza.
Odpowiedzi: 37
Wyświetleń 3610

Zobacz cały wątek

Witaj Geniu wpadłem z wizytą i pytaniem
Pokazała już masę pięknych kwiatów a może masz jakieś krzewy ozdobne piękne.
Liściaste bo iglaste już obadałem
Udanego wekendu
Data: Sob 08 Lis 2008 17:34
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 1813
Wyświetleń 46482
Heh, moja mama sie dowiedziała że ten mój kaktusik to eukaliptus :]
Nic nie mówię, ale eukaliptus to wiecznie zielone drzewa i krzewy liściaste, a nie iglaste i z kaktusem wspólnego nic nie mają. Coś się Twojej mamusi musiało pomylić ...

Zobacz cały wątek

No jest co oglądać.
Dużo roślinek. Jakie tam masz krzewy i drzewka
Szczególnie liściaste mnie interesują
Widzę tam jakieś ozdobne chyba wiśnie te czerwone
a i są żywotniki i świerk się znajdzie ale nie dowidzę
liściastych.
Data: Pon 27 Paź 2008 08:48
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW.
Odpowiedzi: 1813
Wyświetleń 46482

Zobacz cały wątek

leśne,iglaste,liściaste konieczne jest zezwolenie z wyjątkiem owocowych nawet na duże krzewy jest wymagany papier
Data: Wczoraj 15:03
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pogawędki
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 160

Zobacz cały wątek

Kupię 3 tomowe wydanie książki "Drzewa i krzewy liściaste" Włodzimierz Seneta

Jeżeli masz te ksiązki na sprzedaż to napisz do mnie na adres: lub zostaw wiadomość na forum.
Data: Sro Sty 26, 2005 15:34
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pogaduszki
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1211

Zobacz cały wątek

Quadraspidiotus perniciosus, atakuje drzewa i krzewy liściaste rosnące w strefie klimatu umiarkowanego. Może to on?
Data: 2008-03-11, 16:52
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Lecznica
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 508

Zobacz cały wątek

Sagi, to możemy sobie pogadac, bo tego mojego z pewnością ogrodem, zwłaszcza pięknym nazwać nie można. Ty możesz się pochwalić pięknymi rabatkami, ja najwyżej tym, co stworzyła natura.
Ale od czegoś trzeba zacząć, kartka nie jest złym pomysłem.
Przede wszystkim narysujesz na niej, to o czym pisała Beza, czyli wszystko, co masz, ogrodzenie, dom, studzienki, szambo, instalacje, istniejące rośliny, kierunki wiatrów, ładne widoki, które chciałabyś zachować i takie, które wolałabyś zasłonić. Warto zaznaczyć, z której strony świci słońce i tam sadzić rośliny niskie, a jeśli drzewa to najwyżej liściaste, bo zimą słoneczko jest na wagę złota, więc żeby nic nas zimą nie zacieniało.
Od strony zachodniej, przeważnie z tamtąd wieją zimne wiatry jesienne i zimowe, warto przesłonić się jakimis wyższymi i zwartymi roślinami.

Potem, można na przykład, zacząć wyobrażać sobie działkę od strony drogi, czyli tego co widzą inni. Ja tak robię. Patrzysz jakie posesje Ci się podobają, jakie nie - czy podobają Ci się takie, w których dom jest od drogi zasłonięty, zasłonięty częściowo, czy też odsłonięty.
Potem zastanawiasz się z koleji, czy ty wolałabyś widzieć z okien drogę, widzieć tylko z niektórych, być zasłonięta, no i tak dalej.

U Ciebie dom juz jest, u mnie nie wiadomo za bardzo, gdzie go postawimy, więc to stwarza dodatkowe wyzwanie.

Potem możesz pomyśleć, jakie prace można przenieść z domu do ogrodu, bo jak wiadomo, mniej sie wtedy dom niszczy. No i wyobrażasz sobie podwórze gospodarcze. Najpierw przypominasz sobie takie najfajniejsze, na którym byłaś, potem zastanawiasz, się co tam właściwie było fajnego, czy to, że było sporo miejsca, czy to, że podwórze było zupełnie niewidoczne z zewnątrz. I tak dalej.

Nie masz przy tym żadnych stresów, bo nawet jesli kupisz nie taka roślinę i nie tak ją posadzisz, to zawsze jeszcze mozna potem łopatą zmodyfikowac projekt.

Są takie ogrody - najczęściej wiekowe - w których fajna przestrzeń robi się sama, bo roślinność naturalnie ma skłonność do porastania piętrowego w stronę słońca, najpierw wysokie, potem średnie rośliny, potem wystarczy toto trochę podsadzić kwiatami i jest raj. Ale te wysokie i średnie rośliny muszą najpierw wyrosnąć. Jak ich nie ma, to trzeba je posadzić samemu.

Moim zdaniem, konstrukcyjny szklielet całości, czyli osłona przed wiatrami, osłona przed widokiem z drogi, cień w odpowiednich miejscach - warto robić z roślin, które stapiają się z krajobrazem. Chyba niekoniecznie muszą to być rośliny przesadzane z lasku nieopodal, mogą być uszlachetnione ogrodowe odmiany, ale lepiej gdy nie odcinają sie zanadto od otoczenia. Poza tym takie rośliny nie będa chorować, nie będzie nimi kłopotów, po roku będziesz mogła o nich zapomieć, i zając się ważniejszymi dla efektu końcowego krzewami i kwiatami. A tu już można poszaleć i wsadzać nawet najbardziej egzotyczne egzepmlarze, bo też znacznie łatwiej będzie je wymienić w przypadku niepowodzenia eksperymentów hodowlanych.
Ja jednak także krzewy posadzę miejscowe, żeby z nimi potem ni wojowac.
Data: Sob Sie 04, 2007 9:25 am
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Ogrodowe aranżacje
Odpowiedzi: 84
Wyświetleń 1318